31.12.2014.

Župna statistika (2009. - 2014.)

U srijedu, 31. prosinca, na Staru godinu, u župnoj crkvi u Kašini, Misu zahvalnicu predvodio je vlč. Matija Pavlaković, upr. župe. Posljednjega dana ove kalendarske godine zahvalit ćemo Bogu za sve što smo od Njega primili u protekloj godini. Vlč. Matija Pavlaković osvrnuo se na sve postignuto u protekloj godini, a na samom kraju sv. Mise kratko je iznio župnu statistiku.

Važno je istaknuti da su prikazani podaci uzeti iz matičnih knjiga župe gdje je potrebno istaknuti da 2009. godina nije potpuna, kao da i 2010. godina nije stvaran pokazatelj župnih događanja budući da u tim godinama i onim prije njih matične župne knjige nisu vođene u skladu sa Zakonikom kanonskog prava.

Ove godine je u našoj župi kršteno 36 djece, četvero njih iz druge župe. U odnosu na 2013. godinu kršteno je osmero djece manje.

U matici vjenčanih za 2014. godinu upisano je 21 vjenčanje, jednako kao i 2013. godine. U maticu umrlih upisana su 54 sprovoda. Gledano u odnosu na 2014. godinu imamo troje umrlih manje. Od 54 pokopanih, njih 35 je sa sakramentom, a 19 bez sakramenta, čime se, u odnosu na 2013. godinu, bilježi porast umrlih bez sakramenta. Ako se broj umrlih promatra prema mjestu stanovanja, najveći broj bilježe Kašina i Planina, sa 17, odnosno 16 umrlih u protekloj godini.

Uzimajući u obzir odnos broja umrlih i krštenih, broj krštenih iz druge župe kao i broj krštenih u dobi od 1 do 7 godina dolazimo na negativan prirodni priraštaj od -24. Uspoređujući dostupne podatke dolazimo do zaključka da krivulja kretanja ukupnog broja stanovništva naše župe pokazuje negativan trend, posebno ako gledamo 2012., 2013. i 2014. godinu.
Prirodni priraštaj nije u potpunosti točan budući da su za njegov izračun korišteni podaci iz matice krštenih, a ne iz matice rođenih.

Detaljniji prikaz župne statistike na dan 31. prosinca 2014. godine možete vidjeti ovdje.

Svim župljanima, posjetiteljima i čitateljima naše FB i web stranice želimo sretnu Novu godinu uz obilje Božjeg blagoslova.

(IC)