31.12.2013.

Župna statistika (2009.-2013.)

U srijedu, 31. prosinca, na Staru godinu, u župnoj crkvi u Kašini, Misu zahvalnicu predvodio je vlč. Matija Pavlaković, upr. župe. Posljednjega dana ove kalendarske godine zahvalit ćemo Bogu za sve što smo od Njega primili u protekloj godini. Vlč. Matija Pavlaković osvrnuo se na sve postignuto u protekloj godini, a na samom kraju sv. Mise kratko je iznio župnu statistiku.

Važno je istaknuti da su prikazani podaci uzeti iz matičnih knjiga župe gdje je potrebno naglasiti da 2009. godina nije potpuna, kao da i 2010. godina nije stvaran pokazatelj župnih događanja budući da u tim godinama i onim prije njih nisu vođene matične župne knjige u skladu sa Zakonikom kanonskog prava.

Ove godine je u našoj župi kršteno 44 djece, dvoje njih je iz druge župe. U odnosu na 2012. godinu kršteno je 14 djece manje.

U matici vjenčanih za 2013. godinu upisano je 21 vjenčanje, 5 više u odnosu na 2012. godinu. U maticu umrlih upisano je 57 sprovoda, od toga je jedan umrli iz druge župe. Gledano u odnosu na 2012. godinu imamo troje umrlih manje. Od 57 pokopanih njih 42 je sa sakramentom, a 15 bez sakramenta, što je pozitivno jer smo prošle godine imali čak trideset i troje pokopanih bez sakramenta.

Gledajući župnu statistiku za 2013. godinu imamo 57 umrlih, a 44 krštenih što ukazuje na negativan prirodni priraštaj župe od -13. Ako oduzmemo dvoje krštenih koji nisu naši župljani to je -15, oduzmemo li jedno dijete koje je kršteno u dobi od 1-7 godina to je -16, a ako dodamo jednog pokopanog iz druge župe dolazimo na negativan prirodni priraštaj od -15. Uspoređujući dostupne podatke dolazimo do zaključka da krivulja kretanja ukupnog broja stanovništva naše župe pokazuje negativan trend, posebno ako gledamo 2012. i 2013. godinu.
Prirodni priraštaj nije u potpunosti točan budući da su za njegov izračun korišteni podaci iz matice krštenih, a ne iz matice rođenih.

Detaljniji prikaz župne statistike na dan 31. prosinca 2013. godine možete vidjeti ovdje.

Svim župljanima, posjetiteljima i čitateljima naše FB i web stranice želimo sretnu Novu godinu uz obilje Božjeg blagoslova.

(IC)