09.12.2013.

Adventska duhovna obnova za roditelje krizmanika

Na drugu nedjelju došašća, 8. prosinca 2013. godine, održana je Duhovna obnova za roditelje krizmanika iz župe sv. Petra i Pavla u Kašini. U župnoj crkvi Duhovnu obnovu vodio je trajni đakon Ilija Nikolić iz župe sv. Petra ap. iz Zaprešića u nazočnosti upravitelja župe vlč. Matije Pavlakovića.

Nakon prigodne prezentacije „Četiri svijeće“ u izlaganju trajni đakon Ilija čestitao je roditeljima što su svojom ljubavlju, trudom i odgojem doveli vlastitu djecu do praga kršćanske punoljetnosti što će primanjem sakramenta Sv. Potvrde, 10. svibnja iduće godine, četrdeset i četiri krizmanika ove župne zajednice osobno i posvjedočiti. Tema „Korijeni vjere“ imala je za cilj podsjetiti roditelje da razmisle o svojim vjerničkim korijenima koji, ako su duboki i čvrsti, čuvaju i njeguju naš obiteljski, vjerski i nacionalni identitet. Đakon Ilija naglasio je da su važne sastavnice za kršćanski odgoj djece i mladih: ljubav, stega, zajednička obiteljska molitva i roditeljski blagoslov. Govoreći o važnosti roditeljskog blagoslova đakon Ilija je rekao: „Pohvale i lijepe riječi su oblik blagoslivljanja djece i mladih. Time ih vežemo za uspjeh. Neki roditelji imaju lijep običaj da nikada ne izlaze iz kuće dok ne polože ruke na svoju djecu i izgovore riječi blagoslova. Na taj se način blagoslov učvršćuje. Roditelji imaju autoritet povezati svoju djecu s Bogom, i to mogu činiti primjerom, molitvom i blagoslovom. Blagoslov koji ostaje nad djecom je neprocjenjivi duhovni kapital koji im nitko ne može oduzeti.“ U svom završnom izlaganju predavač je rekao da roditelji uvijek trebaju imati na umu da je Bog prvi odgajatelj, a odgajanje je dar Božji. „Posebno mjesto odgajanja je obitelj, a da bi obitelj bila takvo mjesto, ona mora biti čvrsto povezana sa svojim duhovnim, kulturnim i nacionalnim korijenima koji joj daju još veću čvrstoću i međusobnu povezanost.“

Duhovnoj obnovi predhodilo je euharistijsko slavlje u nazočnosti roditelja i krizmanika koje je predvodio upravitelj župe, vlč. Matija Pavlaković. Župnik Matija zahvalio se gostu i predavaču trajnom đakonu Iliji Nikoliću što treću godinu za redom predvodi Duhovne obnove za roditelje prvopričesnika i krizmanika u župi Kašina.

Sažetak duhovne obnove možete vidjeti ovdje.

(I.C.)