05. srpnja 2015.

OPROŠTAJ ŽUPNIH SURADNIKA

Na 14. nedjelju kroz godinu, pod sv. Misom u 9.30 sati riječima zahvale vlč. Matije Pavlakovića, upr. župe, oprostili smo se od dvoje naših župljana koji su se zahvalili na svojim dosadašnjim službama; gdina. Željka Krnjaka, župnog zvonara – sakristana - domara te prof. Vice Zirduma, župnog orguljaša i voditelja Mješovitog župnog zbora „Apostoli“.

Na početku misnog slavlja, vlč. Matija istaknuo je kako započinju ljetni praznici i kako je u tom odmoru koji je čovjeku neophodan bitno ne zaboraviti kako nema odmora bez Boga i kako je upravo vrijeme godišnjih odmora pravo vrijeme kada bi trebali što više raditi na svojoj duhovnoj izgradnji. Pozivajući se na evanđelje dana, vlč. Matija naglasio je kako u današnje vrijeme nije aktualno biti vjernik i kršćanin, kako danas nisu in ljudi koji idu na sv. Misu.

U svojoj homiliji vlč. Matija osvrnuo se na evanđelje današnje nedjelje gdje Isus dolazi u svoj zavičaj i ne biva dočekan s oduševljenjem već su se ljudi počeli sablažnjavati nad njime. Slijedom toga, vlč. Matija upozorava kako će se i nama dogoditi isto ili slično ako od Boga očekujemo da djeluje na poseban ili nama prihvatljiv način. Mi smo, također, poput Nazarećana i tražimo Boga samo u izvanrednostima. Upravo je naglasak prepoznati Isusa u svakodnevnim situacijama, u redovitom.

Na kraju misnog slavlja vlč. Matija izrekao je veliko hvala prof. Zirdumu i gdinu. Krnjaku koji su, svatko na svoj način, obilježili protekle godine naše župne zajednice. Svatko od njih, kako naglašava vlč. Pavlaković, na svoj su način dali obol i svojim talentima utkali sebe u rast i razvoj naše župe. Uz riječi zahvale, vlč. Matija obratio se svakome ponaosob. Prof. Vice u svoje četiri godine sviranja u župnoj crkvi vrlo lijepo je uvježbao župni zbor te obogatio župno liturgijsko crkveno pjevanje. U ime župnog zbora svoju zahvalu izrekla je i gospođa Mira Maljak, članica zbora, prisjetivši se svih zajedničkih trenutaka sa svojim voditeljem. Na kraju svog govora iskazala je žaljenje što prof. Vice odlazi i poželjela mu sreću u budućem radu te mu uručila i prigodan poklon u ime cijelog zbora.

„U vrijeme kada sam stigao u ovu župu, gdin. Željko bio je i ostao moj prvi suradnik, čovjek s kojim sam prošao puno loših stvari, a kojih tada nije manjkalo, no i dobrih, koje su se s godinama uvećavale“, prisjeća se vlč. Matija zahvaljujući gdinu. Krnjaku na pomoći i tome što mu je olakšao službu u Kašini. Kao trajni spomen na protekle godine u službi župe i Crkve, vlč. Matija uručio je, sad već bivšim suradnicima, prigodne poklone, slike Ivana Lackovića - Croate.

Ivana Culej