30.03.2015.

KRIŽNI PUT ŽUPOM KAŠINA

Na Cvjetnicu, 29. ožujka, u župi sv. Petra i Pavla u Kašini održana je pobožnost križnoga puta kojim je bila zagrljena čitava župa. Križni put je započeo u 15 sati, u čas Isusova preminuća, uvodnom molitvom vlč. Matije Pavlakovića, upravitelja župe, ispred filijalne crkve sv. Jurja mučenika u Planini koja je ujedno bila i prva postaja. Na početku procesije bio je križ u čijem su se nošenju izmjenjivali župljani od postaje do postaje. Putem je župnik s mladima predvodio pjevanje, molitve i razmatranja kod postaja, molio se križni put kardinala Josepha Ratzingera održan na Veliki petak 2005. godine, netom prije preminuća svetoga pape Ivana Pavla II. U pobožnosti je sudjelovalo oko 230 vjernika iz župe, koji su uredili svoje ograde, pilove i križeve gdje su bile postaje križnoga puta. Posebno zanimljivo i bogato vrijeme bilo je od pete do šeste postaje kada je cijela procesija išla u tišini razmišljajući o muci Gospodina našega Isusa Krista.

Nakon četverosatnog hoda procesija je stigla i do posljednje postaje kod kapele Majke Božje Kraljice mira u Blaguši gdje su procesiju dočekali mnogi vjernici koji su pripremili bogatu okrijepu za sve sudionike pobožnosti. Križni put je završio svečanim blagoslovom i zahvalom upravitelja župe svim vjernicima koji su se i ove godine jako potrudili kako bi pobožnost išla svojim tijekom bez smetnje ulicama župe. Na kraju je napravljena i zajednička fotografija kao uspomena na četvrti križni put župom koji je postao tradicija hoda i razmišljanja o Kristovim patnjama te dobra uvertira za nadolazeći blagdan Uskrsa.

(I.C.)

Fotografije župnog križnog puta možete pogledati ovdje.